Prvi ovogodišnji dvobroj 125/126 Sušačke revije predstavljen je članstvu Kluba Sušačana i zainteresiranoj javnosti našeg grada dana 28. svibnja 2024. godine u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku. Ovim izvješćem obuhvaća se razdoblje od tog dana do 16. prosinca 2024. godine kada će se u istoj dvorani HKD-a održati promocija novog dvobroja 127/128, zadnjeg ovogodišnjeg izdanja Sušačke revije.
Promocija dvobroja 125/126 Sušačke revije, pred nevelikim brojem prisutnih posjetitelja, započela je uobičajeno, izvođenjem himne Kluba Sušačana „Mom zavičaju”. Zatim se prisutnima pozdravnim govorom obratila Mirjana Marinić, novoizabrana predsjednica Kluba Sušačana u dvogodišnjem mandatnom razdoblju do kraja 2025. godine. Nabrojila je klupske aktivnosti nakon Izborne skupšine održane 8. prosinca 2023. a koje su navedene u izvješću o radu Kluba za razdoblje od prosinca 2023. do svibnja 2024. godine. Obavijestila je članstvo i sve prisutne da je Muzej grada Rijeke pozvao Klub Sušačana na suradnju pri izradi i postavljanju spomen-ploče na Palači Alga na Pećinama. Također je prisutnima prenijela obavijest da do ljeta izlazi iz tiska Rječnik Sušačke urbane čakavštine, autorice Vere Štimac, što je svakako značajan doprinos njegovanju čakavske besede našeg kraja. Zatim je najavila Alena Čemeljića, glavnog i odgovornog urednika časopisa, da prezentira novoizašli dvobroj 125/126 Sušačke revije.
Alen Čemeljić je, na svoj uvriježeni profesionalni način, detaljno prezentirao bogati sadržaj novog dvobroja Sušačke revije koji je netom izašao iz tiska, pozvao prisutne da svoj primjerak časopisa kupe u predvorju dvorane te im poželio ugodno čitanje.
Predsjednica Marinić zahavalila se prezenteru Alenu Čemeljiću i, u nastavku programa, najavila predstavu „Bura i klobuk” u izvedbi ansambla „Intermezzo”, pod umjetničkim vodstvom Mensura Puhovca.
Ansambl je osnovan 2004. godine. Njegove prve članove činili su redom zaposlenici HNK Ivana pl. Zajca koji su istovremeno obavljali profesionalne dužnosti kao članovi opere, drame i orkestra kazališta. Ideja vodilja za osnivanje ansambla bila je da je naš kraj slabo zastupljen u dramskom i muzičkom programu na čakavskom narječju. Stoga se pristupilo osnivanju ansambla pa su, uz neke promjene u članstvu, do danas održali brojne predstave na čakavštini, u većini slučajeva s ukomponiranim muzičkim brojevima. Možemo slobodno reći da su to sve „domaće muzičke štorije”. U ovoj godini „Intermezzo” će proslaviti 20 godina postojanja te je u pripremi program za tu prigodu. Tijekom godina postojanja izveli su mnoge predstave od kojih je većina iz autorskog pera njihovih članova. Navodimo samo neke: Riva boduli, Tiramola, Jedra jubavi, Yukebox, Dragi kamik, Kalafat, batana i papagalo, Bura i klobuk te brojni koncerti. S njihovim izvedbama upoznat je cijeli primorski kraj, a predstave su održavane širom Istre i otoka. U večerašnjoj predstavi „Bura i klobuk” koju su izveli za članove i prijatelje našeg Kluba, nastupili su Ljiljana Manola, Aitanga Drog i Mensur Puhovac kao glumci i pjevači, muzička pratnja bio je Mladen Lenac a autor predstave je Mensur Puhovac, poznat široj publici kao autor prvog čakavskog mjuzikla „Sušak, Sušak”.
Po završetku predstave prisutni su izvođače nagradili velikim pljeskom, a u znak zahvalnosti darovani su im i primjerci novog dvobroja Sušačke revije. Druženje prisutnih članova i prijatelja Kluba Sušačana te izvođača predstave nastavljeno je u auli Hrvatskog kulturnog doma na prigodnom skromnom domjenku.
Nakon održane promocije i prezentacije dvobroja 125/126 Sušačke revije izvršena je distribucija časopisa na prodajna mjesta te dostava putem pošte na adrese stalno pretplaćenih čitalaca. Izvršena je i osobna dostava gradskim, županijskim i ostalim institucijama kojima se, prema ugovornim obvezama, Revija redovito dostavlja.
Daljnji rad Kluba do ljetne stanke bio je sveden na uobičajene klupske aktivnosti, uglavnom vođenje administrativnih poslova. Nažalost, sredinom lipnja došlo do vidljivih oštećenja na zidovima koji dijele naše klupske prostorije od poslovnih prostora u susjedstvu, nastalih zbog dotrajalosti i neodržavanja dovodnih i odvodnih instalacija unutar zgrade. To je u velikoj mjeri bio razlog ranijeg odlaska na ljetnu stanku koja je trajala do polovice mjeseca rujna.
Prvi sastanak Izvršnog i nadzornog odbora Kluba održan je 1. listopada 2024. godine. Dogovoren je termin održavanja prezentacije zadnjeg ovogodišnjeg dvobroja Sušačke revije i rezervirana dvorana HKD-a na Sušaku dana 16. prosinca 2024. godine.
U tijeku mjeseca listopada provode se javni pozivi za potrebe u kulturi za 2025. godinu od strane Ministarstva kulture i medija RH, Grada Rijeke i Primorsko goranske županije. Na sve javne pozive smo u propisanim rokovima prijavili program izdavanja časopisa Sušačka revija, a Gradu Rijeci prijavili smo i zatražili financijsku potporu za nastavak programa uređenja „Ulice Drage Gervaisa kao knjige stihova” – 3. faza: pripremni radovi za uređenje lokacije ispred marketa s umjetničkom instalacijom „Tri nonice”.
Do kraja godine treba intenzivirati radove na dovršenju 2. faze uređenja Ulice Drage Gervaisa, na lokaciji ispred marketa s umjetničkom instalacijom „Oblačić”, jer je program sufinanciran sredstvima Grada Rijeke i tvrtke Partne-RI kojima smo obvezni dati izvješća o utrošku sredstava.
Knjižara EDIT je 4. rujna 2024. godine dostavila dopis kojim obavještava Izvršni odbor Kluba Sušačana o odluci Grada Rijeke da njihova knjižara ne može u ponudi imati ništa osim knjiga, te da izvršimo preuzimanje neprodanih primjeraka Sušačke revije. Izražavamo žaljenje zbog donesene odluke jer smo s knjižarom EDIT imali dugogodišnju vrlo uspješnu poslovnu suradnju i najveći broj primjeraka revije prodan je baš u njihovoj knjižari. Usvojen je prijedlog o proširenju prodaje časopisa na prodajnim mjestima Tiska i VBZ-a koji treba realizirati.
Tijekom ljeta i jeseni nastavljena je naša ustaljena aktivnost organizacije jednodnevnih i višednevnih izleta za naše članstvo, koju realiziramo u suradnji s putničkom agencijom Fiume Tours iz Rijeke. Članica Izvršnog odbora Ines Ivašić, voditeljica operative u agenciji, putem e-mail poruka redovito obavještava naše članove o terminima i destinacijama izleta. U ovo predbožićno vrijeme upravo je objavila poziv za doživljaj adventske čarolije u Ljubljani, Klagenfurtu - Veldenu, Veroni, Vicenci i Trstu, s posjetom dvorcu Miramare.
S našim riječkim kazalištem Ivana pl. Zajca nastavljamo dugogodišnju, već tradicionalnu suradnju na organizaciji Novogodišnjeg koncerta za članove Kluba Sušačana. Ovim putem obavještavamo članstvo da se ulaznice za koncert 27. prosinca 2024. mogu nabaviti u prostorijama Kluba.
Kao nova klupska aktivnost dogovorena je suradnja između JGL Muzeja farmacije, Muzeja grada Rijeke i Kluba Sušačana oko postavljanja spomen-ploče na zgradu u ulici Šetalište 13. divizije, našim sugrađanima poznatu pod nazivom Palača Alga na Pećinama.
Sudjelovanje Kluba u dogovorenoj suradnji sastoji se od davanja pismene potpore provođenju navedene inicijative koja se u potpunosti uklapa u naše već provedene aktivnosti na obilježavanju značajnih povijesnih građevina na području Sušaka, te u organizaciji izrade idejnog rješenja za samu spomen ploču. O Palači Alga pisao je Marin Pintur u članku pod naslovom Sušački brand Alga u dvobroju 121/122 Sušačke revije.
U nastavku teksta navodimo isječke iz obrazloženja o potrebi obilježavanja zgrade i značaju tog kulturno-povijesnog spomenika našeg grada, cit:
„Ljekarničko-kozmetički laboratorij „Alga” zasigurno je obilježio privrednu povijest Rijeke i Sušaka, na što su i izložbom 2023. i katalogom ukazali Muzej grada Rijeke i JGL Muzej farmacije. Algu vezujemo uz Sušak u vremenu između dva svjetska rata, kada iz Rijeke seli proizvodnju, a zatim gradi vlastiti pogon. Sušak je u spomenutom periodu važan jugoslavenski grad i privredno središte, značajna luka i sjecište prometnih puteva.
Laboratorij „Alga” bio je farmaceutsko poduzeće koje je dobilo ime po najpoznatijem brendu kojeg je u svojoj ljekarni u Rijeci još od samog početka 20. stoljeća proizvodio i prodavao Dinko Budak. Magistar Budak i njegov kolega farmaceut i vizionar, Vladimir Kezele, stvorili su moderno poduzeće sa sjedištem u Sušaku, koje je u zlatnim međuratnim godinama zapošljavalo više od 50 djelatnika, uglavnom radnica.
Poseban trag je Alga ostavila u marketinškoj industriji i načinu promocije i prodaje svojih proizvoda, a dokaz tome je da se i danas lako mogu pronaći Algini oglasi, prospekti, bočice i slični materijali iz tog vremena. Nažalost, daljnji razvoj Alge prekinuli su događaji početkom 40-ih godina 20. stoljeća. Izbijanjem velikog svjetskog sukoba zastalo je i gospodarstvo, tako je i Alga usporila, te uskoro zaustavila svoje djelovanje.
Palača Alga je poslovno-stambena zgrada koja je dovršena 1937. godine. Ponukani povoljnim poslovnim ozračjem, Kezele i Budak naručuju izgradnju novog Alginog sjedišta na Pećinama, uz današnje Šetalište XIII. divizije. Prema dokumentima pohranjenima u Državnom arhivu u Rijeci, prvi nacrti buduće palače i zahtjevi za izdavanje građevinske dozvole datiraju početkom 1931., međutim zbog novog smjera ulice, dvije godine kasnije 1933., morao se raditi novi projekt.
Palača Alga prvi je opsežniji projekt arhitekta Davida Bunette - graditelja koji će u narednim godinama podgnuti „pola Sušaka”. Izvorno je zamišljena kao jednostavna četverokatnica, a u konačnici realizirana kao moderna peterokatnica. Laboratorij je bio smješten na mezzaninu i sastojao se od prostorija za priređivanje, pripremu i skladištenje preparata te otpremu pošiljaka, raspoređenih oko središnjeg svjetlarnika, kao i parfumerije te južno položenih uredskih prostorija. Do viših katova na kojima su spremišni i stambeni prostori vodi moderna ostakljena stubišna vertikala koja se visinom ističe od ostatka zgrade. Devet luksuzno opremljenih stanova moglo se unajmiti po cijeni u visini tadašnje prosječne plaće. Konačna uporabna dozvola za zgradu je izdana 05. lipnja 1937. godine.
Iako u ozračju značajne industrijske proizvodnje, laboratorij Alga neupitno stoji uz bok velikim europskim proizvodnim pogonima. U gradu Sušaku predstavlja važnu međuratnu proizvodnju koja zapošljava pedesetak djelatnika, dok se paleta Alginih proizvoda izvozi na sva svjetska tržišta.
Arhitekt David Bunetta, (Mrkopalj, 1891. - Rijeka, 1964.), završio je Akademiju za arhitekturu u Berlinu. U atelijeru arhitekta Paula Bonatza radio je na idejnom projektu novog kolodvora u Stuttgartu. Pred Prvi svjetski rat dolazi u Rijeku, radi na izvođenju Lučkih skladišta, nakon rata prelazi na Sušak. Projektira Javna skladišta i stambene zgrade na sušačkom Bulevardu, rekonstruira hotel »Park«. Sklon je eklekticizmu s utjecajima berlinske škole arhitekture. Poslije radi pod utjecajem Viktora Kovačića. Svoj je arhitektonski stil prenosio na ostale graditelje u Sušaku. Nakon Drugog svjetskog rata djeluje u „Rijeka-projektu” gdje projektira industrijske i brodogradilišne objekte (proširenje tvornice papira u Rijeci, „3. maj” u Rijeci, „Uljanik” u Puli, „Titovo brodogradilište” u Kraljevici).”
Postavljanje spomen-ploče na Palaču Alga inicijativa je kojom se želi odati priznanje magistrima Dinku Budaku i Vladimiru Kezele, poslovanju i proizvodnji Alge Sušak, kao i važnom projektu riječkog arhitekta Davida Bunette. Inicijativu smo podržali i nadamo se njenoj realizaciji.
U proteklih nekoliko mjeseci neki djelovi zidova i stropa u klubskim prostorijama uništeni su oštećenjem na instalacijama dovoda i odvoda vode te prokišnjavanjem krovne terase. Razmišljamo o preseljenju u drugi, manji prostor jer je i najamnina opterećenje za naš skromni godišnji budžet. Sadašnji najmodavac, Ministarstvo graditeljstva i državne imovine, je obvezu održavanja poslovnih prostora prebacio na najmoprimce, dakle na korisnike prostora. Prostorije u Križanićevom prolazu koje su nam ponuđene u zamjenu su također derutne, bilo bi potrebno utrošiti dosta sredstava za njihovo uređenje, pa ih nismo prihvatili. U pregovorima smo s Upravnim odjelom za poslovni prostor Grada Rijeke za adekvatane prostorije na području Sušaka gdje ima dosta praznih prostora (npr. bivša ljekarna nasuprot HKD-a, bivša trgovina kraj škole Centar i sl.), ali treba provjeriti u čijem su vlasništvu i kakve su mogućnosti najma.
Klub Sušačana nastavlja s radom i redovnim aktivnostima. U ovoj predblagdanskoj prigodi želimo svim članovima i prijateljima našeg Kluba sretnu i uspješnu novu 2025. godinu, uz najbolje želje za dobro zdravlje i sreću njih i njihovih obitelji!