Zadnji prošlogodišnji dvobroj 123/124 Sušačke revije predstavljen je članstvu i javnosti našeg grada 8. prosinca 2023. godine u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku, istovremeno s održavanjem Izborne skupštine za predstavnička tijela Kluba u sljedećem dvogodišnjem mandatu. Ovim izvješćem obuhvaća se razdoblje od tog dana do 28. svibnja 2024. godine kada će se u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku održati promocija novog dvobroja 125/126, prvog ovogodišnjeg izdanja Sušačke revije.
Kako je uvodno rečeno, dana 8. prosinca 2023. godine održana je Izborna skupšina za novo rukovodstvo Kluba u 16. dvogodišnjem sazivu. Pripremni radovi za taj događaj zahtijevali su angažman svih članova u dotadašnjem rukovodstvu kako bi se Izborna skupština održala po protokolu predviđenom našim Statutom. Nakon izvođenja himne Kluba Sušačana – „Mom zavičaju“, voditelj programa Nenad Gudac pozdravio je sve prisutne i predstavio Vokalnu skupinu „ZVIR“ koja već 50 godina djeluje unutar KUD-a „ZVIR“ iz Jelenja i koja je otpjevala himnu, a zatim izvela prvi muzički blok u kulturno-umjetničkom dijelu programa.
Nakon toga se Tamara Morić, posljednji put u ulozi predsjednice Kluba Sušačana, nakon punih 14 godina obnašanja te dužnosti, obratila skupu s nekoliko oproštajnih riječi. Svjesna spoznaje da je došlo vrijeme „smjene generacija“, vrijeme promjena i prepuštanja mjesta mlađim članovima, sigurna da će novoizabrano rukovodstvao zadržati generalno zacrtani kurs kojim je Klub Sušačana plovio pune 32 godine svog postojanja, odstupila je s čelne pozicije rezimirajući razdoblje svojeg predsjednikovanja riječima, cit. :
... „uzevši u obzir sve objektivne okolnosti, ne smijemo biti nezadovoljni rezultatima našeg rada proteklih godina. Najvažnije je da smo uspjeli održati Klub i Sušačku reviju te postignutu razinu i prepoznatljivost našeg djelovanja. Svaki kraj ujedno je novi početak, dolaze novi ljudi, donose nove ideje, ciklus se nastavlja... „Samo mijena stalna jest“ velika je istina koja daje smisao ljudskom životu, vječnoj čovjekovoj težnji i stalnom nastojanju da svijet učini boljim mjestom u vremenima koja dolaze. S ponosom što sam imala čast biti na čelu Kluba koji ima najbrojnije, najbolje i najodanije članstvo, puna zahvalnosti prema svim članovima Izvršnog i Nadzornog odbora koji su mi pomagali u radu i vođenju Kluba, svim onim ljudima iz republičkih, županijskih i gradskih struktura s kojima sam dugo i uspješno surađivala, koji su imali puno razumijevanja za naše djelovanje i omogućili financijsku opstojnost Kluba. S velikim povjerenjem u novo rukovodstvo koje će biti izabrano na ovoj Izbornoj skupštini, odlazim s čelnog mjesta predsjednice, ali i nadalje ostajem članicom Izvršnog odbora Kluba. Svojim iskustvom i znanjem nadalje ću sudjelovati u radu i pomagati u skladu sa svojim mogućnostima. Našem voljenom Klubu Sušačana i našoj Sušačkoj reviji od srca želim još dug i uspješan život. Svim našim vjernim članovima i dragim prijateljima Kluba želim mirne i sretne božićne i novogodišnje blagdane koji nose simboliku novih početaka, radosti i svjetla na kraju puta. Provedite ih u toplini svoga doma i u krugu svojih obitelji. Neka nam svima nova 2024. godina donese puno dobrog zdravlja, međusobne ljubavi i poštovanja, puno zadovoljstva i mira u duši, mnogo radosnih trenutaka i uživanja u danima koji su pred nama. Veliko hvala svima, vidimo se i dalje i, kako bi vavek na kraju rekal naš nezaboravni Ćiro, zdravi i veseli bili !!!“
Primopredaja dužnosti predsjednice Kluba Sušačana - Mirjana Marinić i Tamara Morić |
Zatim je Tamara Morić otvorila 17. Izbornu skupštinu Kluba Sušačana i predložila radno predsjedništvo u sastavu: predsjedavajući Jakov Karmelić te članovi Vlasta Rainer, Miljenko Smokvina, Spomenko Tomac i Irena Ribarić Francetić. Usvajanjem dnevnog reda skupština je započela s radom. Provjeren je kvorum potrebnih članova da bi skupština bila legitimna, izabrani su zapisničar Zlata Vučetić i ovjerovitelji zapisnika Sonja Kleščić i Nada Komadina.
Hvala, Tamara! |
Izvješće o radu Izvršnog odbora u proteklom mandatnom razdoblju 2021. - 2023. godine podnijela je Tamara Morić, a financijsko izvješće i izvješće Nadzornog odbora za isto razdoblje obrazložio je Spomenko Tomac. Rasprave po podnesenim izvješćima nije bilo, izvješća su jednoglasno usvojena, nakon čega je dana razrješnica dosadašnjoj predsjednici Tamari Morić te članovima Izvršnog i Nadzornog odbora. U ime Izvršnog odbora Kluba Sušačana, predsjedavajući Jakov Karmelić predložio je Mirjanu Marinić za novu predsjednicu u slijedećem dvogodišnjem mandatu, do kraja 2025. godine, te je kratko predstavio riječima, cit.:
„Mirjana Marinić rođena je Sušačanka, po struci diplomirani inženjer arhitekture, zaposlena u Javnoj ustanovi Zavod za prostorno uređenje Primorsko goranske županije. Članica Kluba je od 2004. godine, od 2008. je dvije godine obnašala dužnost predsjednice Izvršnog odbora, a od 2010. do danas dužnost tajnice Izvršnog odbora Kluba. Dobitnica je nagrade Grada Rijeke za volontera godine 2008. Bavi se organizacijom scenskih nastupa, vođenjem kulturno-umjetničkog programa, te koordinacijom tehničke podrške u HKD-u u sklopu prezentacija Sušačke revije.
Organizirala je slikarsku radionicu „Proljeće na Kontu“ uz prigodni kulturno umjetnički program na otvorenom, brojne izložbe, predavanja, nastupe u medijima i predstavljanja Sušačke revije u Opatiji, Delnicama, Kostreni i Skradu. Bavila se aktivno komunalno-urbanističkom problematikom Rijeke i Primorsko-goranske županije. “ Nakon jednoglasne potvrde izbora, dosadašnja predsjednica Tamara Morić čestitala je i predala cvijeće novoizabranoj predsjednici, zaželivši joj puno uspjeha u daljnjem radu u uvjerenju da će Klub i nadalje voditi zacrtanim putem napretka i boljitka za naše članove i za drštvenu zajednicu u kojoj djelujemo. Mirjana Marinić zahvalila je prisutnima na izboru za predsjednicu te predala dugogodišnjoj dosadašnjoj predsjednici Zahvalnicu za njezin doprinos u radu Kluba i prekrasan buket crvenih ruža. Zatim je dala prijedloge za članove u izvršnim organima Kluba koji su od auditorija jednoglasno prihvaćeni. U sljedećem dvogodišnjem mandatu 2023. do kraja 2025. godine izabrani su neki dosadašnji, ali i novi članovi, kako slijedi:
U Izvršni odbor Kluba Sušačana izabrano je 17 članova, a čine ga dosadašnji članovi: Tamara Morić, Aristea Bradičić Skomeršić, Vlasta Rainer, Vlasta Ćulum, Maja Despot, Jakov Karmelić, Nenad Gudac, Ljiljana Mihajlović, Miljenko Smokvina, Sonja Kleščić, Spomenko Tomac, Ines Ivašić, Irena Ribarić Francetić i Vazmoslava Dragojević, te novi članovi: Dunja Starčević, Jolanda Todorović i Ljupka Hrvatin.
U Nadzornom odboru Kluba Sušačana ostaju dosadašnji članovi: Daina Glavočić, Orhida Erny i Nada Komadina.
Izborom članova u izvršne organe udruge zaključena je 17. Izborna skupština Kluba Sušačana.
U nastavku programa, glavni i odgovorni urednik Alen Čemeljić iscrpno je predstavio sadržaj novoizašlog prosinačkog dvobroja 123/124 Sušačke revije.
U završnom muzičkom bloku kulturno-umjetničkog dijela programa nastupio je KUD „Lanterna“ iz Kraljevice, koji je dobitnik brojnih nagrada za promicanje kulturne baštine svoga kraja, naročito za očuvanje čakavskog narječja u svojim pjesmama.
Voditelj Nenad Gudac zahvalio se svim izvođačima i učesnicima u programu te najavio predstojeći Novogodišnji koncert orkestra opere HNK Ivana pl. Zajca za članove Kluba Sušačana. Još jednom zahvalio se svim prisutnima na dolasku, čestitao im nadolazeće božićne i novogodišnje blagdane te ih pozvao na druženje, uz skromni domjenak organiziran u auli HKD-a. Tako je protekao važan događaj u životu i radu Kluba Sušačana u 2023. godini.
Početkom 2024. godine rad Kluba bio je sveden na uobičajene klupske aktivnosti, uglavnom administrativne poslove, organizaciju predavanja i izleta, a najvećim dijelom na suradnju za realizacije uređenja prve lokacije pod nazivom „Morčić“, iz projekta „Ulica Drage Gervaisa kao knjiga stihova“, koji je prihvaćen na Javnom pozivu za potrebe u kulturi Grada Rijeke za 2023. godinu. O toj značajnoj inicijativi našeg Kluba pisali smo već u Izvješću o radu u prošlom dvobroju 123/124 Sušačke revije.
Dana 13. veljače 2024. godine u prostorijama Kluba organizirano je predavanje Danijela Frke, diplomiranog inženjera prometa, javnog djelatnika, podvodnog istraživača i fotografa, povjesničara i pisca, koji je 18. travnja ove godine u prigodi obilježavanja Dana Primorsko-goranske županije, za svoj rad nagrađen godišnjom županijskom nagradom. Danijel Frka se dugi niz godina bavi autonomnim ronjenjem i podvodnim istraživanjima, a od 1978. godine do danas posvećen je podvodnoj fotografiji za koju postiže zapažene uspjehe na državnim i međunarodnim natjecanjima.
Povod i tema predavanja bila je njegova nova knjiga „Potonulo blago Jadrana“, bazirana na autorovom dugogodišnjem radu na podvodnim istraživanjima potopljenih i pronađenih brodova na brojnim morskim lokalitetima duž istočne obale Jadrana. Predavačev istraživački rad usmjeren je na jadransko pomorstvo i povijest zrakoplovstva na hrvatskim prostorima, vanjski je suradnik i savjetnik Ministarstva kulture i medija RH - hidroarheološkog odjela te Hrvatskog restauratorskog zavoda.
Među najpoznatijim znanstvenim ekspedicijama na kojima je sudjelovao jesu istraživanje olupine austrougarskog bojnog broda Szent Istvan, potopljenog kod otoka Premude, snimanje dokumentarne TV emisije o američkoj letećoj tvrđavi B-17 kod otoka Visa te pronalaženje olupine talijanskog admiralskog broda Re d’ Italia u vodama otoka Visa.
U suradnji s arheologom Jasenom Mesićem koautor je knjige Tajne Jadrana, ronilačkog vodiča po olupinama u hrvatskom Jadranu, izdane 2002., a 2012. godine zajedno objavljuju knjigu Blago Jadrana, novi dopunjeni ronilački vodič po olupinama Jadrana, na ukupno 56 lokacija. Knjiga je prevedena na engleski i njemački jezik.
Sa suradnikom Marinom Brscem autor je i scenarist dokumentarca Viški brodolomi, jedan je od autora najbolje dokumentarne Tv serije Veliki brodolomi Jadrana u 2007. godini te suradnik prestižnih inozemnih i hrvatskih časopisa. Nova knjiga Potonulo blago Jadrana objedinila je njegov cjelokupni istraživački rad, isključivo je njegovo autorsko djelo bogato je ilustrirana njegovim crtežima i podvodnim fotografijama. Predavanje je bilo iznimno zanimljivo i vrlo dobro posjećeno.
Kao što je prethodno rečeno, ideja uređenja Ulice Drage Gervaisa kojom prolaznici hodajući čitaju stihove njegovih pjesama, rođena je davne 1957. godine, nakon tragične smrti Drage Gervaisa u Sežani, kada je sušačkom boemskom društvu, okupljenom u njegovom ateljeu, naš poznati riječki kipar Vinko Matković predložio neobičnu i zanimljivu ideju – da se u ulici Drage Gervaisa na pročelja kuća postave ploče sa stihovima iz Gervaisove poezije. O tome u svojoj knjizi „Ne pozabi napisat“ svjedoči pjesnik Ljubo Pavešić, ali se predložena ideja, nažalost, nije realizirala. Međutim, u Noći muzeja 2010., u Muzeju Grada Rijeke, prilikom otvorenja izložbe „Drago mi je, Gervais!“, autorica Višnje Višnjić Karković, Jolande Todorović i Vesne Rožman, ta je davna ideja ponovno ugledala svjetlo dana. Dizajnerica izložbe, riječka akademska kiparica Vesna Rožman iznijela je svoje viđenje uređenja Ulice Drage Gervaisa i izradila idejno rješenje koje obuhvaća uređenje nekoliko lokacija duž cijele ulice.
Projekt je zamišljen kao niz umjetničkih instalacija postavljenih na javnim gradskim površinama, sa skulpturom pjesnika na početku te njegovom biografijom i multimedijalnim edukativnim parkom na kraju ulice. Na umjetničkim instalacijama u formi skulptura bili bi aplicirani stihovi iz poezije našeg velikog čakavskog barda. U Klubu Sušačana, oduševljeni obnovljenom idejom, donijeli smo odluku da se prihvatimo posla na njenoj realizaciji, prikupljanjem potrebnih financijskih sredstava putem javnih natječaja za potrebe u kulturi Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije. Tako smo postali nositelji i voditelji projekta „Ulica Drage Gervaisa kao knjiga stihova“, svjesni činjenice da se cjelokupni projekt može ostvariti u nekoliko faza kroz duže vremensko razdoblje.
Realizacija uređenja prve lokacije započela je nakon odobrenja financijskih sredstava od Upravnog odjela za kulturu Grada Rijeke i trajala tijekom drugog polugodišta 2023. godine.
Umjetničku instalaciju „Morčić“ osmislila je idejna začetnica i autorica cjelokupnog projekta – Vesna Rožman, izrađena je u tvrtki „Tip Top Dizajn“ d.o.o., Matulji. Dovršena je i postavljena na javnoj prometnoj površini, u postojećoj betonskoj niši uz pločnik, ispred višestambene zgrade na adresi Drage Gervaisa 14.
Drugi dan nakon postavljanja organizirano je svečano otvorenje za javnost. O samom događaju informirani su građani Rijeke putem gradskih medija, pozivima upućenim predstavnicima nadležnih odjela gradske i županijske uprave koji su pomogli u realizaciji projekta, a duž same ulice, na prostorima Krimeje, Donje Vežice, Trsata i Sušaka i na javnim institucijama u centru grada, postavljeni su obavijesni plakati na vidljivim mjestima. Na taj način cjelokupnoj javnosti predstavljen je projekt koji je namijenjen svim građanima našega grada i kraja, svim posjetiteljima Rijeke i slučajnim prolaznicima.
Svečano otvorenje održano je u četvrtak, 22. veljače 2024. godine u 12.00 sati, ispred same umjetničke instalacije „Morčić“, uz prisutnost uzvanika iz gradskih i županijskih institucija, predstavnika gradskih medija te većeg broja građana, najviše stanovnika Ulice Drage Gervaisa.
U ime Kluba Sušačana skupu se obratila voditeljica projekta Tamara Morić, o ideji uređenja ulice govorila je Višnja Višnjić Karković, a o samom projektu i umjetničkoj instalaciji „Morčić“ autorica Vesna Rožman. Zatim je Gervaisovu pjesmu „Morčić“ na čakavštini recitirao i emotivno odglumio Bruno Filipović, odličan učenik 4. razreda OŠ Centar, jadanaestogodišnji dječak i vrstan mali čakavac kojemu smo u znak sjećanja poklonili prošlogodišnje izdanje Sušačke revije.
Prije samog čina otvorenja umjetničke instalacije za javnost, Tamara Morić rekla je, cit:
„Projekt Ulica Drage Gervaisa kao knjiga stihova provedba je davne ideje Vinka Matkovića, stare punih 67 godina, koja je u obnovljenoj verziji tek danas doživjela početak svoje realizacije. Ako se projekt realizira u potpunosti kako je zamišljen, doprinijeti će ljepšem izgledu jedne od najdužih riječkih ulica, ali i oplemeniti njene stanovnike i sve one koji će njome prolaziti. Svrha ovog projekta svakako je očuvanje identiteta i njegovanje kulturne baštine našega grada i kraja kojemu je čakavština neizostavni sastavni dio, njegov najljepši izričaj i duga tradicija.
Ovim spomen-obilježjem posvećenom Dragi Gervaisu i oživljavanju njegove pjesničke riječi želimo podsjetiti sve građane i posjetitelje Rijeke na još jednu značajnu ličnost iz naše povijesti, koja je svojim književnim djelom vjerno oslikala i dočarala značajke našeg liburnijskog prostora i njegovih ljudi. Projektni program ima i edukativni karakter jer bi služio djeci predškolskog i školskog uzrasta, kao i svima onima koji nisu upoznati s likom i djelom pjesnika, da ga pobliže upoznaju i zavole njegovu poeziju punu duha koja izražava ljepotu i toplinu čakavske riječi. Pored uljepšanja i likovnog obogaćenja same ulice, najvažniji cilj ovog projekta svakako je čuvanje čakavske riječi kao vrijedne nematerijalne baštine cijelog našeg primorskog kraja na koju smo izuzetno ponosni. Stoga je naša dužnost njegovati je i očuvati za generacije koje dolaze... Projekt uređenja ulice nastavlja se... Sljedeća lokacija, planirana za uređenje do kraja 2024. godine, je postava umjetničke instalacije sa stihovima iz pjesme „Oblačić“ na platou ispred marketa. Za njezinu realizaciju zatražena su financijska sredstva prijavom na javne natječaje za potrebe u kulturi Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije, Riječkog lokalnog partnerstva i Poslovnog kluba PartneRI.“
Pri kraju svečanosti, kao najavu sljedećeg susreta u prigodi otvorenja druge umjetničke instalacije, gospođa Cvjetana Miletić, rođena Opatijka, čakavska pjesnikinja i suradnica u Sušačkoj reviji, pročitala je stihove Gervaisove pjesme „Oblačić“. Zahvaljujući se sudionicima u programu i svima prisutnima na dolasku, predajući instalaciju „Morčić“ na upotrebu svima koji će kraj nje prolaziti, Tamara Morić je zaključila, cit:
„Nadam se da smo donekle uspjeli objasniti i približiti ovaj projekt namijenjen svim građanima i posjetiteljima našega grada, sigurni da će ove vedre umjetničke instalacije s duhovitim stihovima našeg čakavskog barda Drage Gervaisa, kada budu nanizane duž cijele ulice, oplemeniti, učiniti ljepšim i podnošljivijim život svih nas. Mnogi europski i svjetski gradovi, od Beča, Barcelone, do Buenos Airesa, uređuju ulice i cijele kvartove različitim umjetničkim intervencijama, skulpturama, instalacijama i atrakcijama kojima se mi, kao posjetitelji, divimo. Zašto i naš grad ne bi imao barem jednu takvu ulicu? Ča je pusta Londra kontra Rijeke grada... ako se zainatimo, moremo mi i bolje od njih... Ovim putem upućujemo apel i molbu svim stanovnicima ulice kao domaćinima i stalnim čuvarima ovog projekta, ali i svim građanima i prolaznicima kao njegovim budućim korisnicima da, u najvećoj mogućoj mjeri, čuvaju postavljene umjetničke instalacija od vandalskog oštećivanja za koje, nažalost, postoje sklonosti pojedinaca koje je teško spriječiti. Također se obraćamo gradskim i županijskim institucijama te onima koji nam financijski mogu pomoći da prepoznaju vrijednost ovog projekta kako bi on u što skorije vrijeme bio realiziran i zaživio u cjelosti, u protivnom njegovi ciljevi neće biti ostvareni. Znamo da jedna lasta ne čini proljeće...“
Sam događaj bio je vrlo dobro popraćen u svim gradskim medijima, člancima u Novom listu, Tekliću i drugim novinama, najavama na Radio Rijeci i ostalim radio-postajama, a na sam dan otvorenja „Morčića“, 22. travnja 2024., reportažom u emisiji Dobro jutro Hrvatska i prilogom u regionalnom dnevniku HRT-a. Ovim putem svima upućujemo našu zahvalnost.
Izvješćem o radu Kluba u proteklom razdoblju obuhvaćene su sve glavne klubske aktivnosti. Nakon izbora predsjednice Mirjane Marinić i novog rukovodstva, Klub Sušačana nastavlja svojim redovnim djelovanjem.