SUŠAČKA REVIJA broj 45

 


podmorje

CESARE ROSSAROL

Danijel Frka

    U lijepo sunčano jutro šesnaestog studenoga 1918. godine, mirnu morsku površinu pulske luke sjekao je visok i vitak pramac ratnog broda imena CESARE ROSSAROL. Napustivši svoj vez ispred arsenala i vijući na krmi veliku talijansku ratnu zastavu, brod je prošao u laganoj vožnji pokraj redova austrougarskih razarača vezanih bok uz bok, da bi se zatim približio redu austrougarskih bojnih brodova vezanih za plutače usidrene u sredini prostranog zaliva. Prošao je pokraj prazne plutače za koju je nekad bio vezan bojni brod SZENT ISTVAN, potopljen kod Premude prije pet mjeseci, a zatim i pokraj praznog mjesta gdje je bio usidren VIRIBUS UNITIS, kojega su prije samo desetak dana potopili talijanski podvodni diverzanti. Prvi svjetski rat nedavno je završio i poraženoj bivšoj austrougarskoj floti u Puli pridružile su se jedinice talijanske ratne mornarice, žureći da svojim trupama okupiraju ratnu luku. Izvukavši se iz prepune luke, brod je uzeo kurs plovidbe prema rtu Kamenjak, da bi zatim promijenio kurs prema Kvarneru.


Cesare Rossarol, talijanski ratni brod koji od 1918. godine leži na 50m
dubine uz istočnu obalu Istre

    CESARE ROSSAROL pripadao je klasi lakih izviđača ("esploratore leggero") koji su izgrađeni u Italiji neposredno pred početak Prvog svjetskog rata. Brodogradilište S.A.I. Gio. Ansaldo e C. iz grada Sestri Ponente pokraj Genove počelo je 1913. godine graditi seriju od tri broda : ALESSANDRO POERIO, CESARE ROSSAROL i GUGLIELMO PEPE. U engleskoj ratnoj mornarici takvi su se brodovi nazivali Scouts ili izviđači, jer su bili zamišljeni kao prethodnica i zaštita za veće i oklopljene ratne brodove. Talijanski izviđači projektirani su kao lagani i brzi brodovi, sposobni za plovidbu u najtežim vremenskim uvjetima, a po svome naoružanju bili su u stanju oduprijeti se većim i jačim neprijateljskim brodovima. U početku su sva tri broda klase A. Poerio bila naoružana s po osam lansirnih torpednih cijevi i četiri topa kalibra 102/35 mm. Neposredno pred rat naoružanje je ponešto pojačano jer su austrougarski brodovi klase Admiral Spaun bili bolje naoružani i nadmoćniji.
    CESARE ROSSAROL porinut je u more 15. kolovoza 1914. godine a predan je talijanskoj ratnoj mornarici 1. kolovoza 1915. godine. Imao je čelični trup podijeljen na 17 pregrada, dužine 85 m i širine 8.01 m. Pod punim naoružanjem imao je istisninu 1235 tona, s gazom od 3.11 m. Posada je brojila 5 časnika i 104 dočasnika i mornara. Pogonski stroj sastojao se je od tri parna kotla Yarrow i dvije turbine tipa Belluzo snage 24000 KS. Uz pomoć dvije trokrake elise, brod je razvijao brzinu od 31,5 čvorova. CESARE ROSSAROL sudjelovao je u zadacima po cijelom Jadranu, često u paru s jednim od dva broda-blizanca. S blizancem G. PEPE sukobljava se 3. svibnja 1916. godine sa četiri austrougarska razarača klase Velebit, a 2. listopada 1918. sudjeluje u bombardiranju Drača u Albaniji, što mu je ujedno bila i posljednja ratna akcija. Nakon završetka rata brod je 4. studenoga 1918. prebačen u sjeverni Jadran gdje je bio u sastavu IV. diviziona iz Venecije. Prema zapovijedi admirala Umberta Cagnija, u subotu 16.11.1918. u 11:40 sati CESARE ROSSAROL isplovio je iz Pule za Rijeku, gdje je trebao biti podrška talijanskim trupama iz sastava bataljona San Marco zbog okupacije kvarnersko-primorskih otoka.
 

    Napomena: Članci iz Sušačke revije u Web izdanje ne prenose se kompletni, sa svim slikama, potpisima pod slike, okvirima, tablicama i sličnim. Za cjelovit uvid u članke pogledate papirnato izdanje. Hvala.

Povratak na kazalo © 2001-2024 Klub Sušačana